Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Doğal bal nasıl olur?

Doğal bal nasıl olur?


Organik (Doğal) Bal Nasıl Anlaşılır

Balın doğal(organik) ve katkısız olduğunun bir tüketici tarafından anlamak tam olarak mümkün değildir. Her balın üretildiği yöreye, balın türüne, mevsim şartlarına göre kendine özgü rengi, kokusu, tadı, rengi ve kıvamı vardır. Anlamak için basit tahlil yöntemleri dahi katkılı bir bal üretildiğini anlayamaz “saf bal” sertifikası alabilir, tüketiciye bunu göstererek pazarlamasını yapabilir. Kötü niyetli üreticiler sadece para kazanmak amacıyla sağlığınızla oynayabilirler. Yüksek ücretler ödeyerek de tüketici balı tahlil ettiremeyeceğini bilir. Aynı ortamda olan arıların dahi rengi, kokusu ve tadı farklılıklar gösterebilir. Bazı yörelerin balları çok lezzetlidir. Genelde çam, kestane vb. olmayan yörelerde genelde çiçek balı üretilir ve çok lezzetli olur. Bal yarı yarıya şeker de olsa tadından balın kalitesi anlaşılmaz. Tabi bu detayda herkesin bunu anlaması çok kolay değil. Ancak karşılaştığımız en ilginç konulardan birisi, özellikle sonradan aroma katılarak standart hale getirilmiş ballara alışmış tüketicilerin saf bal yediklerinde farkı çok net anlayabildiğidir. Bu bilgiler altında balın nasıl ve kim tarafından üretildiğini görmeden, sürekli yanında durmadan kimse balın saf ve katkısız olduğundan emin olamaz. Bu nedenle bu durum arıcılar ve bu işin ticaretini yapanlar tarafından kolaylıkla kullanılır.

Bal için sadece ve sadece üreticisine güvenmeniz gerekmektedir.

Tükettiğiniz balın organik ve katkısız olup olmadığını anlamak için aşağıdaki bazı ipuçları size biraz fikir verebilir ancak hiç bir zaman net sonuç vermezler.

1. Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

2. Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller, tuzlar içerir.

3. Gerçek bal çok çok tatlı değildir, koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.

4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.

5. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.

6. Gerçek bal, kekik, keven, katır tırnağı, sığır kuyruğu çiçeklerinin çeşitlerine göre açık mor, sarı , hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.

7. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur, dayanıklıdır geç yanar, glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.

8. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda, gerçek bal çok daha ağır gelir.

9. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde gerçek bal şeker hastalarında, şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker hasalarını komaya dahi sokabilir.

10. Saf bal üreten arıcıda hem komple sırlanmış petek hem de kısmen sırlanmış petek olur. Tüketiciler görselliğe önem verdiği için tamamı sırlanmış petek balları tercih ederler. Oysaki yarı sırlanmış petek bal saflığın işareti olabilir. Çünkü katkı veren arıcılar peteklerin ağır gelmesi için ve güzel görünmesi için peteği komple satarlar. Oysa bizim gibi üreticiler mevsim sona erdiğinde ve arılar daha bal getiremediğinde yarım kalan petekleri olduğu gibi alır kovanlardan. Bu aşamada arılar artık normalde tercih etmedikleri çiçekleri de yoklayacakları için bal daha kaliteli olmaktadır. Neden marketlerde yarı sırlanmış bal göremeyiz? Neden hepsi dolu doludur? Düşünmek gerekli.

11. Gerçek balı kaşığa alıp bir kaba dökerken yukarıdan aşağıya kesiksiz iplik gibi akar, glikozla bunu denediğinizde kesiklikler oluşur balın tamamı bitene kadar birçok kez akışda kesiklikler oluşur. Gerçek bal ise bitene kadar iplik gibi devam eder ve en son akış bittiğinde bal kaşığa doğru çekilir.