Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Doğal besinlere ulaşmak zor mudur?

Doğal besinlere ulaşmak zor mudur?


GERÇEK GIDAYA ERİŞİM İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Yediklerimiz ve sevdiklerimize yedirdiklerimiz konusunda duyarlı ve bilinçli seçimlere yönelmek için yapabileceğimiz şeyler var. Elbette birçok kişi zaten çok önemli şeyler yapıyor. Kimileri kendilerini ve çevrelerini bilgilendiriyor: Endüstriyel gıdaların insan sağlığına olası zararları, bunların üretimin süreçlerinin doğada yarattığı tahribat ve bu süreçlerin toplumsal boyutları hakkında korkutucu ama gerçek bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Pek çok insan yıllardır bu konuda farkındalık oluşturmak için uğraşıyor, toplantılar, seminerler düzenliyor, politik düzlemde çalışmalar yapıyor.

Bunların hepsi gerekli, ancak yeterli değil! Gerçek değişim ancak yaşam pratiklerimizi değiştirmemizle mümkün olacaktır. Büyük çoğunlukla ‘sahte’ olan, pek çoğunda zirai ilaç ve hormon kalıntıları, bazılarında da GDO riski olan endüstriyel ürünleri satın alıp tüketmeye ve bu konularda sadece konuşmaya devam ettiğimiz sürece zihinlerimizi ve enerjimizi boşuna tüketiyor olacağız! Sahte, kimi zaman da düpedüz zehirli gıdaları yemeye, yedirmeye de devam edeceğiz.

Sahte gıdalara olan bağımlılığımızı belki hemen ortadan kaldıramayız, ancak bir yerlerden başlayabiliriz:*Doğal ürünlerin önümüze gelmesini beklemeyelim. Bunları aktif bir şekilde arayalım, bulalım ve edinelim. Biz talep etmedikçe, erişmek için mücadele etmedikçe kimse doğal gıdaları önümüze getirip sunmayacaktır.

*Bölgemizde örgütlenmiş olan doğal besin erişim gruplarından birine katılalım, yoksa oluşturulmasında etkin rol alalım.

*En uygun teslim seçeneklerini belirleyerek onlardan ürün temin edelim.

*Kendimizin, ailemizin, işyerimizin sezonluk ihtiyaçlarını belirleyelim. İhtiyaç duyduğunuz  ürünlere erişiminizi güvence altına alın.

*Elimizden geldiğince kendi gıdamızı üretelim. Bir pencere önü, bir balkon, bir bahçe, küçük ölçekte de olsa ihtiyacımızı karşılayacak kadar yiyecek üretmemize olanak verecektir.

*Hazır yiyecekler satın almak yerine yemeklerimizi olabildiğince kendimiz evde hazırlayalım. Un, şeker, pekmez, yağ, vs. gibi temel malzemelerin mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı olanlarını tercih edelim.

*Doğal (organik, ekolojik ya da güvenilir) ürünlere erişimde belirli bir maliyet artışını olabileceğini unutmayalım. Önceliklerimizi belirleyelim ve bazılarını değiştirmeye hazır olalım.