Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Halisinden Gıda gıda araştırmalarında nelere dikkat eder?
Halisinden Gıda gıda araştırmalarında nelere dikkat eder?


Size sağlıklı ürün sunabilmek için kapsamlı bir ürün araştırması yapıyoruz. Bu konuda neler yaptığımızı kısaca paylaşmak istedik: 

* Öncelikle, bisküvi, çikolata, gazlı içecekler gibi mevcut üretim şekilleri itibariyle sağlıklı olmayan ürünleri sitemizde sunmuyoruz. 

* Dünyanın her yerinde yetişen tarım ürünleri Yüce Yaradanımızın bizlere bir nimeti olmakla beraber, kendi topraklarımızla yetişenleri öncelikli olarak tercih ediyoruz. 

* Ürünlerin kendi mevsiminde tüketilmesinin daha faydalı olduğuna inanıyoruz ve ürünleri kendi mevsiminde sunmaya çalışıyoruz. 

* Aşırı işlenmiş, zararlı, gereksiz ve çok fazla katkı maddeleri içeren ürünleri sunmuyoruz. 

* Genetiği Değiştirilmiş Organizma içermesi çok yüksek ihtimal olan Mısır, Soya, Kanola gibi ürünler konusunda özellikle dikkatliyiz. Tavuklara GDO'lu mısır ve soya vermeyen üretici araştırması içerisindeyiz. 

* Ürünlerini "Doğal, organik vb." gibi klişe sözlerle tanıtan üreticilere hemen güvenmek yerine, daha ayrıntılı bilgi edinmeye çalışıyoruz. Mesela gezen tavuk yumurtası ürettiğini söyleyen, ama tavukları dar bir alanda sıkıştırıp yaptığı işe saygı duymayan üreticilerden mal almıyoruz. 

* Bir gıda ürünün halisliğinin nasıl bozulabileceğine dair araştırma yapıyoruz. Mesela, sütlerin önce aşırı ısıtılarak yapısının zayıflatıldığını, ardından dışarıdan kültür (faydalı bakteri) verilerek bu zayıflığının suni olarak giderilmeye çalışıldığını öğrendik. Dolayısıyla en sağlıklı süt ürünlerinin aslında dinlendirme ve olgunlaştırma yöntemleriyle elde ediliyor. Bunun üzerine, süt ürünlerine kültür eklemeyen firmaları araştırmaya yöneldik. Bu bilgileri elde etmek için İnternetten güvenilir kaynakları araştırıyor, bazen üreticileri yerinde ziyaret ediyor (mesela Ankara'da Tereyağ üretimi üzerine uzmanlaşmış ve sadece Tereyağ satan bir fabrika sahibini ziyaret edip kapsamlı bilgi aldık; helva, pekmez ve tahin konusunda bir üreticiyi Tarsus'ta fabrikalarında ziyaret ettik ve hassasiyetlerimizi ifade ederek birinci elden bilgi aldık), bazen sorularımızı belirleyip üreticiyle defaatle görüşüyoruz. 

* Belirlediğimiz ürünleri uzun zamandır kullanan, memnun kalan ve yıllar içerisinde kalite çizgisini bozmadığına tanıklık eden kişilerden yararlanıyoruz. Mesela sitemizde sunduğumuz peynir ve bal ürünlerini uzun zamandır kullanan kişilere danıştık ve müşterilerimize sunmaya karar verdik. 

* Ürünlerin içeriğiyle ilgili araştırma yapmamıza rağmen emin olamadığımız konularda uzman akademisyen danışmanımıza başvuruyoruz. 

* Ön araştırma sonucu beğendiğimiz ürünlerden numune getirtiyor ve ortaklarımıza ve çevremizdeki güvendiğimiz kişilere bu numuneleri tattırıyoruz. 

* Bazı yöresel ürünler için o yörede yaşayan ve güvenilir kişilerden referans alıyoruz. Mesela sunduğumuz Kars kaşarını Kars Kafkas üniversitesindeki akademisyen dostlarımızın dürüstlüğüne ve kalitesine referans olduğu güvenilir bir yerel üreticiden temin ediyoruz. 

* Ürünler hakkında müşterilerimizin geri bildirimlerini de dikkate alıyor ve bildirdikleri üreticileri araştırma listemize ekliyoruz. 

* Kendi konusunda uzman üreticileri tercih etmeye çalışıyoruz. Mesela zeytinyağı ve zeytin konusunda hem bu işin ilmini tahsil etmiş, hem kaliteli üretim konusunda tanınan ve bilinen bir üreticiden ürün tedarik ediyoruz.