Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Hazır gıda tüketiminin ne gibi zararları vardır?

Hazır gıda tüketiminin ne gibi zararları vardır?


Hazır gıdaların zararları, küçük veya büyük herkesin severek tükettikleri hazır gıdalar göründükleri kadar masum değil! Ülkemizde ve diğer ülkelerde hazır gıdalara fazla rağbet gösterilmektedir. Ancak bu hazır olarak satılan gıdalar sağlık açısından hiç de faydalı değildir. Her ne kadar çok lezzetli olsalar da kişilere sadece zararı vardır. Bu gıdaların aşırı tüketilmesi pek çok sağlık sıkıntısına neden olabilir. Ancak bilinçli ve yeterli düzeyde tüketildiği vakit zararı olmayacaktır. Özellikle hazır gıdayı en fazla tüketen ülkelerden bir tanesi A.B.D olup kişiler kilo sorunu ile mücadele etmektedir. Bu ürünlerin fazla tüketilmesi sonucunda obezite hastalığı sık görülmekte ve kişiler sağlık sıkıntısı çekmektedir. Kilo sorunu bütün hastalıklara zemin hazırlayan önemli bir etkendir ve kişilerin sağlıklı kilolarında kalmaları önerilir. Bunu pek çok kişi başaramasa da başaran kişilerin sayısı da az denecek kadar değildir.

Obeziteye yol açan hazır gıdaların pişirilmesi ve içerisine katılan maddeler de son derece önemli olmaktadır. fast food günümüzde en fazla tercih edilen gıdaların başlarında gelir. Özellikle genç nesil ve çocuklar faast food gıdalar karşısında nedense savunmasız kalıyor. Ebeveynler bu durumu ciddiye almalı ve çocukları bu hususta uyarıp tüketmemeleri hakkında çalışmalar yapmalıdır. Burada en büyük iş aileye düşüyor ve ailenin sağlıklı beslenebilmesi adına çaba göstermesi gerekiyor.

Hazır Gıdaların Zararları

*Çok uzun vadede tüketilen hazır gıdalar kanser olma riskini arttırıyor.

*Kalp krizine neden oluyor, kalp hastalıkları ve damar hastalıklarına yol açıyor

*Kişilerin diyabet (şeker hastalığı) olma riskini arttırıyor.

*Hazır gıdaların içerisinde bulunan bazı maddeler özellikle çocukların boylarının uzamasını durduruyor ve geriletiyor.

*İşlenmiş ve fazla oranla boya kullanılmış gıdalar özellikle kız çocuklarının ergenlik dönemine erken girmesine yol açıyor.

*İçerilerinde katkı maddeleri ve kimyasal maddeler bulunduğu için sağlığa son derece zararlıdır.

*Hazır gıdaların içerisinde bulunan farklı yağlar gençler sivilce gibi cilt sorunlarına neden oluyor.

*Bazı hazır gıdalar kızartma işleminden geçiyor. İşte en tehlikeli olanları da kızartılmış olan ürünlerdir. Kızartma esnasında kullanılan sıvıyağın ısı derecesi arttıkça sağlığı da o denli tehdit ediyor.

*Kişilerde özellikle dondurulmuş olan ürünler zehirlenmelere neden olabiliyor.

*Özelikle kalorisi yüksek olan bu besinler kişiler kilo sorununa neden oluyor zayıflamak isteyen ve sürekli kilo kontrolü yapan kişilerin hazır gıdalardan uzak durması gerekiyor.

*Hazır gıdaların üretim aşamaları da son derece önemlidir. Sağlıksız ortamda hazırlanılan gıdalar sağlık için son derece zararlıdır ve ciddi sorunlara yol açabilir.  Hazır Gıdalar Neler?

*Hazır gıdalar evde hazırlanmayan ve dışarıdan alınan gıdalardır.

*Paketli olarak satılan ve gıdanın içerisinde bozulmaması için kullanılan, dayanıklılık veren, katkı maddesi içeren ve gıda boyası kullanılan yiyecekler hazır gıda sınıfına girmektedir.

*Hazır paketlenmiş yiyeceklerin dışında fast food olarak satılan ürünler (hamburger, sandviç gibi)

*Dondurulmuş olarak satılan pişmiş gıdalar (dondurulmuş patates, konserve ürünler, pizza ve lahmacun gibi)

*Ev ortamında hazırlanmayan ve marketlerden alınan ambalajlı ürünler