Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Zeytin yağı zararlı mıdır?

Zeytin yağı zararlı mıdır?


Zeytin, sağlık açısından oldukça faydalı bir yiyecektir. Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen bu bitki içeriğinde birçok vitamin ve minerali barındırmaktadır. Zeytinin birçok yararı olduğu gibi zeytinyağının da birçok faydası bulunmaktadır. Zeytinyağı hayatın her dönemin de şifa kaynağı olarak bilinmiştir. Zeytinyağı birçok yemekte kullandığı gibi ağrı geçirmek yara iyileştirmek içinde merhem olarak kullanılan bir yağ olmuştur. Zeytinyağlı yemekler ayçiçeği yağlarına göre daha sağlıklı olduğu bilinmiştir. Yetiştiği bölgeye göre bile değişen bu bitkinin yağı  son yıllarda tüketim oranı bir hayli artmıştır. Sağlıklı beslenmeye önem arttıkça zeytinyağı tüketimi de artmaktadır. Birçok yararı olsa da yağ olduğu için fazla tüketimde ve yanlış tüketimde zararlı bir yiyecek haline dönüşmektedir. Kullanırken dikkat edilmesi gereken bu yağın faydalarını ve zararlarını aşağıda maddeler halinde sıraladık.  

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

*Tansiyonunuzu dengede tutar.

*Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve kolesterolü kontrol eder, kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü yükseltir.

*Kalp sağlığı için oldukça yararlı olan bu yağ kan akışınızı hızlandırır ve damar tıkanıklığını azaltır.

*Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaklarınızı düzene sokar. Bebeklerin gaz ve tuvalet problemini gidermek için bir çay kaşığı ile yedirildiği bilinmektedir.

*Hücreleri düşman saldırılarından koruduğu bilinen zeytinyağı kanseri yenmede önemli rol oynar.

*Safra kesesi ve dalakta taş oluşmasını engeller.

*Kabızlık ve basur rahatsızlıklarına iyi gelir.

*Ağrılı romatizmalı hastalıklarda merhem olarak kullanılır. Kas rahatsızlıklarında zeytinyağı sürülerek ovulur ve sıcak tutularak ağrının geçmesi sağlanır.

*Saç ve cilt rahatsızlıkların da önemli rol oynar.

ZEYTİNYAĞININ ZARARLARI

*Zeytinyağı fazla tüketimde kalp sağlığınıza yardımcı olmak yerine zarar verecektir.

*Zeytinyağı alırken doğal olduğuna emin olmanız gerekir. Çünkü günümüzde zeytinyağı yerine zeytinyağı ve başka bir yağ ile karıştırılmış yağ satılıyor.

*Sonuçta bir yağ olan zeytinyağı oldukça kalorilidir çok fazla tüketimde kilo almaya neden olur.  

Yararları ve zararları bu şekilde olan zeytinyağı günlük tüketilmeli ama yeteri miktarda olmalıdır bu tüketim. Zeytinyağı tüketirken en çok dikkat etmeniz gerek unsurlarda biri organik mümkünse el yapımı olmalı ve teneke kutu da olmalıdır. Bilindiği üzere plastikler oldukça kanserojen madde üretmektedirler. Bu yüzden satın alırken bu tarz şeylere dikkat edin ve sağlığınız için doğal halini tüketin.