Menu
Sepetiniz

200 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Fanus Organik Çiçek Balı 460 Gr - Halisinden.com

Fanus Organik Çiçek Balı 460 Gr - Halisinden.com
Fanus Organik Çiçek Balı 460 Gr - Halisinden.com
Fanus Organik Çiçek Balı 460 Gr - Halisinden.com

Açıklama

Bal çeşitleri, balın elde edildiği kaynağa göre değerlendiriliyor. Çiçeklerin nektarlarından arıların ürettiği ballar çiçek balı, arıların bitki üzerindeki salgılardan elde edilen ballara ise salgı balı adı veriliyor. Ülkemizin birçok noktasında bak üretimi yapılıyor. Bu ballar coğrafi özellikli ve bitki örtüsü gibi nedenlerle farklı kalitede ve lezzette oluyor. Ayrıca belirli bölgelere has olan çiçekler o bölge ve çiçeğe has isimlerle üretiliyor. Ihlamur, kestane, narenciye balı çeşitleri sadece o çiçeklerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde üretiliyor. Bununla birlikte ülkemizde Yayla balı olarak bilinen çiçek balları sadece bir ya da birkaç çiçek türüne değil de odlukça geniş bir çiçek çeşitliliği ile üretiliyor.

Çiçek balı, ilkbaharda açan çiçeklerden toplanan nektarlardan üretimi sağlanıyor. Bu balların tam olgunlaşması ise yaz ve bahar aylarını bulabiliyor. Çiçek balı üretimi noktasında bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloninin ortak ve oldukça verimli çalışması sonucu ortaya konuyor. Arıların vücudundan salgılanan balmumu sayesinde kovan içinde petekler ortaya çıkıyor. Arıcılık literatüründe Tarlacı arı adı verilen ve nektar toplama görevi olan arılar, kovana geri geldiklerinde petek üzerinde bulunan boş kısma ürettikleri balı bırakıyorlar. Bu işlemi sürekli bir şekilde tekrarlıyorlar.

Peteklere oluşan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması işlemi yapılıyor. Daha sonra balmumu ile petek gözlerinin kapatılması ile bak üretimi tamamlanmış oluyor. Bir arı kendi kursağını tam olarak doldurabilmesi amacıyla ortalama 1500 defa çiçek ziyaretinde bulunuyor. Bu anlamda 1 gram bal ise 180 bin çiçek ziyareti gibi oldukça zahmetli bir işlem sonucu oluşuyor.

54,00TL
Vergiler Hariç: 50,00TL
Doğal Ürün
%100 Yöresel, Doğal, Taze ve Lezzetli Ürünler
Kolay İade & Değişim
Sipariş Sonrası Kolay Değişim ve İade Garantisi
Ücretsiz Kargo
200 TL üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Gönderim
Aynı Gün Kargoda
Verdiğiniz Siparişleriniz Aynı Gün Kargoya Verilir

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: fanus , organik , Çiçek , balı , 460 , bal/kaymak
whatsapp
bizi arayın