Ana Sayfa / Beslenme Tavsiyeleri / Organik Beslenme Nedir?

Organik Beslenme Nedir?


Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin ( GDO’lu ) insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile organik beslenme adı verilen bir kavram ortaya çıkmıştır. Beslenme ve doğru beslenme çok farklı şeylerdir. Tükettiğimiz her hangi bir şeyle doymak mümkündür ancak sağlıklı olabilmek için doğru beslenme şarttır. Tükettiğimiz besinlerin doğal olması ve bize zarar vermemesi gerekmektedir. Yıllardan beri önemi üzerinde durduğumuz doğal beslenme şimdilerde organik beslenme olarak adlandırılmakladır.

Organik besin; tarım ilaçları, hormon, antibiyotik ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretilen besinlerdir. Hayvansal ve bitkisel besinlerin organik olarak üretimi maliyeti ve iş yükünü arttırdığı için son yıllarda organik üretimden ve dolayısıyla organik besinden çok uzaklaşmamıza sebep olmuştur. Organik tarım ve hayvancılık yapılırken tarım ilaçları ya da kimyasalların kullanılmamasının yanı sıra çevre kirliliğinden uzak olması da oldukça önem taşımaktadır.

İnsan popülasyonunun artması ve ihtiyaçlarımızın artması nedeni ile üretimin hızlı ve fazla olması, dayanıklılığının artması gerekliliği insanları daha fazla kimyasal kullanmaya teşvik etmiştir. Ürün hasılatını artırmak için GDO'lu yani genetiği değiştirilmiş üretim yapılmaktadır. Ancak insan sağlığı düşünülmeden ve ileride karşılaşılabilecek sorunlar araştırılmadan yapılan bu eylem ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirmiştir. Özellikle kanser vakalarının artması, çocuklarda erken ergenliğe ulaşma ve kilo problemlerinin çoğalması bu oluşumun sonucudur.

Organik tarım ve hayvancılık birbirine çok bağlıdır. Hayvanların dışkıları gübre olarak toprağa, topraktan bitkilere,  bitkilerden tekrar otlayan hayvanlara geçmektedir. Ayrıca modern tarım denilen kimyasalların kullanıldığı tarım alanlarından böcekler ve kelebekler yardımı ile organik tarım alanlarına gidebilmektedir. Yani organik tarım ve hayvancılık yapılması isteniyorsa bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hayvansal besin üretimin de hayvanların et, süt, yumurta vb. gibi  verimini artırmak için çok fazla kimyasal madde kullanılmaktadır.

Sonuç olarak özellikle gebeler, çocuklar ve hatta tüm insanların beslenmesinde organik beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Ancak bunun gerçekten mümkün olabilmesi için çok güvendiğimiz ve üretim alanını gördüğümüz yerleri tercih etmeliyiz. Ayrıca organik tarım ürünlerinin nakliyesi sırasında besin değeri kaybı oluştuğunu bilerek kendimize en yakın yeri tercih etmeliyiz.

ORGANİK BESLENMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

*İşlenmiş her türlü ambalajlı üründen uzak durmalısınız.

*Gerçekten organik olduğunuzdan emin olduğunuz yerlerden alışveriş yapmalısınız. En azından aldığınız ürünlerin yapısından, parlaklığından ve raf ömrünün uzunluğundan çıkarım yaparak organik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Her zaman görüntüsü daha bozuk, çok parlamayan, böcek yenikleri bulunan ve raf ömrü kısa olanları tercih etmeye çalışın.

*Özellikle hayvansal beslenmenizi doğal ortamında otlayan hayvanlardan tercih etmeye çalışın.

*Tarım ürünlerinde ise her şeyi mevsiminde tüketmeye özen gösterin.

Sanayinin ve tarımın bu kadar modernleştiği bir dönemde gerçekten organik beslenmek çok zor olsa da en azından elinizden geldiği kadar doğal besine yönelmeye çalışın. Sağlığımız ve çocuklarımıza aktarılan genlerimiz yani geleceğimiz için organik beslenebildiğiniz kadar organik beslenin ve  GDO'lu ürün tüketmemeye dikkat edin.