Yaban Mersini (Cranberry-Turna Yemişi) 250 gr

Yaban Mersini (Cranberry-Turna Yemişi) 100 gr

Yaban mersini faydaları araştırıldıkça talebi artan meyvelerden biri.  Ancak ülkemizde yaban mersini çeşitleri birbirine karıştırılmakta ve hepsine yaban mersini denilmektedir.  Yaban mersini türlerinin karıştırılması sağlığımızın bozulmasına da yol açmaktadır.  Örneğin şekersiz olan bluebery kurusu (mavi yemiş kurusu) yerine şekerlendirilerek kurutulan cranbery kurusu (turna yemişi kurusu) yada ayı üzümü adıyla bilinen şekerli yemişin alınması şeker hastalarının sağlığını bozmaktadır.  

Aslında yaban mersini denildiğinde blubery yani mavi yemiş anlaşlmalıdır. Ancak halkımız arasında cranbery ve ayı üzümüde yaban mersini adı ile adlandırılmıştır.  Bu türlerin hepsinin kendisine has faydaları vardır.   

Cranbery nedir?

Kırmızı renkte ve mayhoş bir tadda olan cranberynin türkçesi turna yemişidir.  Kızılcık adı ile de bilinen bu meyvenin anavatanı Amerikadır.  Yaşken acı olan turna yemişi kurutulurken tatladırılmaktadır.  Bu sebeble ŞEKER HASTALARININ kesinlikle dikkat etmesi gerekir. 

Turna yemişi kurusunun içinde yağ asidi, protein ve karbonhidrat yer almaktadır. Lif oranı son derece yüksek olan bir bitkidir. Bu bitkinin içeriğinde yer alan diğer vitamin ve minareler arasında B1, A1 vitamini, C vitamini, fosfor, kalsiyum, niasin, riboflavin, thiamin yer almaktadır.

Halisinden Gıda ve Sağlık Ansiklopedisinde Yaban Mersini

Yaban mersini hakkında çok daha fazla bilgiyi Halisinden Gıda ve Sağlık Ansiklopedisinde Yaban mersini maddesinde bulabilirsiniz 

Ürünlerim Nasıl Gönderiliyor?

Halisinden.com'dan satın aldığınız ve depolarımızda en uygun şartlarda saklanan ürünler size ulaşıncaya kadar bozulmayacak şekilde ambalajlanır.
* Soğuk tutulması gereken peynir, tereyağ gibi ürünler köpük ambalajlarda buz aküleriyle beraber;
* peynirlerimiz vakumlu poşetlerde;
* kırılabilecek yumurtalar her biri peçetelere sarılı şekilde yine köpük ambalajlarda;
* kırılabilecek cam kavanozlar her türlü darbeden koruyan özel havalı ambalajlarda;
* zeytinyağ ve bal gibi dökülebilir ve sabun, sucuk gibi kokusu diğer ürünlere bulaşabilecek ürünler çift kat özel üretim ağzı makineyle kapatılmış naylon torbalarda sevk edilir.

Tüm ürünleriniz dayanıklı karton kutularımıza en uygun şekilde yerleştirilip gerekirse boşluklar dolgu malzemeleriyle doldurulur. Bütün çabalarımıza rağmen nakliye sırasında hasar gören ürünler %100 müşteri memnuniyeti adına ücretsiz olarak yenileriyle değiştirilir.